gtag('config', 'UA-167549711-1');
با ما ارتباط برقرار کن

کشاورزی

مشکلات کشاورزی در ایران

ارائه‌شده

روشن

مشکلات کشاورزی در ایران

راهنمای مطالعه

 • مقدمه
 • زمین خشک
 • کمبود آب
 • شوری خاک
 • راه حل کم آبی
 • مشکلات کشاورزی در ایران

مقدمه

بزرگ‌ترین کشور در خاورمیانه یعنی ایران، دارای سابقه طولانی در کشاورزی است. اعتقاد بر این است که حیوان بز، ابتدا در ایران اهلی شده. این کشور همچنین ادعای اختراع آسیاب بادی را مطرح می‌کند.  ایران مدرن با مشکلات جدی در زمینه­ تولید محصولات کشاورزی روبرو است. مشکلاتی از قبیل: کمبود آب، شوری خاک و ده ها سال سرمایه‌گذاری ناچیز.

با متوسط بارندگی 240 میلی‌متر در سال، ایران یک منطقه خشک است. تقریباً 90 درصد از قلمرو آن به خشک و نیمه‌خشک طبقه‌بندی‌شده است که از این حدود، نیمی از مناطق مرتعی، بیابانی و کوهستانی با کیفیت پایین یا متوسط هستند. کشاورزی ده درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد و حدود 30 درصد از جمعیت را شامل می‌شود.

محصولات کشاورزی، دامی و پرورشی

مشکلات کشاورزی در ایران

گندم، برنج و جو در 70 درصد از اراضی زیر کشت رشد می‌کنند و گندم اصلی‌ترین محصول کشور بیش از نیمی از کل تولید محصولات زراعی را تشکیل می‌دهد. سایر محصولات مهم شامل سیب‌زمینی، خرما، انجیر، پسته، گردو، بادام، پنبه، نیشکر، چغندرقند، چای و تنباکو هستند. گوسفند، دام اوليه و با تعداد كمتر بز، گاو، الاغ، اسب و گاوميش وجود دارند. ایران، یکی از پنج کشور حاشیه دریای خزر، ماهی خاویار را به‌عنوان مهم­ترین محصول شیلات تولید می‌کند.

از دیگر محصولات شیلات، ماهی سیم، ماهی سفید ، ماهی قزل‌آلا و ماهی صدف هستند. اخیراً، دولت طرح‌هایی را برای توسعه‌ی پرورش میگو در باتلاق‌های نمکی در خلیج‌فارس و خلیج عمان معرفی کرده است. جنگل‌های ایران حدود ده درصد از کشور را پوشش می‌دهند. درحالی‌که مناطق خیس مرطوب شمال غربی کاسپین، چوب‌های جنگلی سخت و چوب نرم ارزشمند تولید می‌کنند.

مشکلات کشاورزی در ایران

زمین خشک

مشکلات کشاورزی در ایران

کشاورزی از فقدان سرمایه‌گذاری دولتی و خصوصی رنج می‌برد. بسیاری از مزارع از ده هکتار کوچک‌تر هستند و از مقیاس اقتصادی بهره نمی‌برند. حدود دو سوم از اراضی قابل‌کشت، مورد استفاده قرار نمی گیرد و اکثر مزارع زیر ظرفیت کامل کار می‌کنند. بذر با كیفیت کم، روش‌های كشاورزی منسوخ‌شده و خاک های سوخته شده در اثر استفاده بیش ‌از حد از كودها ازجمله مسائل فعلی است.

کمبود آب

مشکلات کشاورزی در ایران

کمبود آب نیز یکی از محدودیت های عمده‌ در تولید محصولات کشاورزی است که بخشی از آن به دلیل بارش کم و سیستم‌های ضعیف توزیع آب است. در زمان‌های قدیم، ایرانیان برای آبیاری محصولات زراعی، سیستم کارائیز، مجموعه‌ای از چاه‌ها و کانال‌های آب، را استفاده می‌کردند. اما اگرچه هنوز هم گسترده است، اما بسیاری از آن‌ها از طریق تبخیر و نشت منجر به خسارات قابل‌توجهی می‌شوند.

شوری خاک

مشکلات کشاورزی در ایران

خاک های موجود در فلات مرکزی، دشت‌های ساحلی خوزستان، دشت های جنوبی و دشت ساحلی خزر به‌شدت شور و کم باران (به علت کمبود یا عدم تصفیه ­ی طبیعی نمک‌های سطحی) است. اگرچه برخی از گونه‌های گیاهی مقاوم به نمک در سطح محلی کنار هم قرارگرفته‌اند، اما فقدان یک استراتژی رسمی ملی باعث شده است که کشاورزان نتوانند در فن‌آوری‌های احیاء سرمایه‌گذاری کنند. شوری خاک نیمی از کل اراضی آبیاری را تحت تأثیر قرار داده. خاک شور عامل اصلی کمبود محصول، مشکلات بهداشتی انسان، فقر روستایی، ترک مزرعه و مهاجرت روستایی – شهری است که باعث می‌شود خسارت‌های اقتصادی سالانه بیش از یک میلیارد دلار آمریکا باشد.

آفت و  انواع مریضی ها

مشکلات کشاورزی در ایران

یک تهدید دیگر برای تولید مواد غذایی داخلی این است که در مارس 2008 فائو زنگ ‌زدگی ساقه گندم Ug99 را، در غرب ایران تأیید کرد. که این عامل توانایی دارد بخش اعظم محصول گندم کشور را ویران کند. این‌ گونه خطرناک از زنگ ساقه سیاه (Puccinia graminis) توسط اسپورهای بادی از آفریقای شرقی به شبه‌جزیره عربستان درنتیجه طوفان گونو پخش شده بود.

نظرات اقتصاد آنلاین و گروهی از کارشناسان در مورد کشاورزی ایران

به نقل از خبرگزاری اقتصاد آنلاین، مشکلات کشاورزان در ایران به صورت زیر است:

 • کوچک بودن زمین‌های کشاورزی
 •  غیر ساکن بودن بخشی از کشاورزان
 • بیش از نیمی از کشاورزان بالای ٥٠‌سال دارند
 • یک‌سوم کشاورزان بی‌سوادند
 • کم‌آبی

گروه دیگری از کارشناسان این موارد را از جمله مشکلات کشاورزی در ایران نام برده اند:

 • کمبود ماشین‌آلات پیشرفته ­ی کشاورزی
 • عدم به کاری گیری بهینه متخصصان و کشاورزان دانشجو توسط کشاورزان
 • نبود زمین‌های یکپارچه در اکثر روستاها
 • ارائه نشدن برنامه‌های کشت به کشاورزان با توجه به هوا، اقلیم منطقه و نیازهای ضروری کشور
 • کمبود منابع آبی در زمین‌های کشاورزی
 • پایین بودن قیمت خریدهای تضمینی محصولات استراتژیک کشور از جمله گندم

راه حل کم آبی

مشکلات کشاورزی در ایران

آنچه در همه موارد کارشناسی شده مشترک است و خودنمایی می­ کند مشکل کم‌آبی در ایران است. یکی از راه­ حل­ های این مشکل، مدیریت آبیاری است. آبیاری روشی برای انتقال آب به محصولات زراعی به‌منظور به حداکثر رساندن میزان تولید محصولات زراعی است. بسیاری از سیستم‌های آبیاری از کارآمدترین روش استفاده نمی‌کنند. به این معنا که این امر باعث می‌شود یا از آب بیشتری استفاده شود یا آب کافی برای اطمینان از محصولات سالم وجود نداشته باشد. طبق اعلام بانک جهانی، مدیریت آبیاری به‌منظور بهسازی و نگهداری سیستم‌های آبیاری مانند آبیاری زیرزمینی کار می‌کند تا میزان محصولات تولیدی را افزایش دهد.

برخی از تکنیک های مدیریت آب برای کشاورزی دیم شامل استفاده از تکنیک های آبیاری تکمیلی و برداشت آب مانند سیستم های آبگیری باران و یا سدهای شن و ماسه است. این تکنیک ها به تأمین آب مورد نیاز برای مناطقی که میزان بارندگی موافق نیست کمک می کنند.

با خاک اپ به رونق بخشیدن به کسب و کار خود کمک کنید. برای مشاده و درج رایگان آگهی محصولات کشاورزی، دامی، باغی، زراعی و پرورشی خود به khakapp.com مراجعه کنید.

مطالب مرتبط:

منابع:

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باغداری

نکات مهم در خرید زمین کشاورزی

ارائه‌شده

روشن

نکات مهم در خرید زمین کشاورزی

راهنمای مطالعه

 • نکات مهم در خرید زمین کشاورزی
 • سوالاتی که قبل از خرید باید بپرسیم
 • زمین فروشی
 • حراج زمین
 • سرمایه گذاری در زمین کشاورزی

نکات مهم در خرید زمین کشاورزی

خرید و فروش زمین های کشاورزی آسان تر از آنچه گفته می شود است. با افزایش بازده سال به سال ، زمین های کشاورزی حاصل خیز به زودی هزینه های خود را با بازده مثبت سرمایه گذاری ها پرداخت می کنند. در این نوشتار می توانید چندین ایده در مورد پیدا کردن مزارع برای فروش یا اجاره ، خرید زمین ، فروش زمین کشاورزی و سرمایه گذاری در زمین پیدا کنید. اگر کلیه اسناد مربوط به زمین را از قبل به خوبی بررسی کنید ، می توانید از مشکلات آینده که معمولاً در معاملات زمین به وجود می آید ، دوری کنید.در این مطلب به نکات مهم در خرید زمین کشاورزی می پردازیم.

سوالاتی که قبل از خرید باید بپرسیم

وقتی صحبت از خرید زمین می شود ، نمی توانید وقت زیادی را صرف تحقیق در مورد همه احتمالات کنید.

نکات مهم در خرید زمین کشاورزی

کمیته بانکداران کشاورزی و روستایی ABA توصیه های زیر را برای خرید زمین های زراعی ارائه داده است:

وضعیت مالی شغل شما چیست؟

در سرمایه گذاری های مورد نیاز ، هزینه های مورد انتظار و شرایط محصول را در نظر بگیرید تا مشخص کنید آیا خرید زمین بهترین استفاده برای وجه شما است. آیا فرصت های دیگری وجود دارد که می تواند بازگشت پول بهتری را فراهم کند؟ با توجه به پیش بینی درآمد خود ، آیا بیش از حد پرداخت می کنید؟ اگر حق بیمه پرداخت می کنید ، چه مدت طول می کشد تا شما را به بازپرداخت برساند؟ مشخص کنید که شغل شما باید برای خرید زمین و درآمد مورد نیاز برای توجیه خرید و هزینه خود مناسب باشد و در این اهداف بماند.

آیا در مورد آن طولانی و سخت فکر کرده اید؟

هرگز توسط یک کارگزار عجله نکنید و هرگز با کارگزاری که برای فروشنده کار می کند ، در مورد بهترین قیمت یا اهداف مالی خود اعتماد نکنید. قبل از ارائه پیشنهاد ، قرارداد خرید کارگزار استاندارد را با وکیل خود تنظیم کنید ، آنچه را که دوست ندارید حذف کنید و آنچه را می خواهید اضافه کنید.

آیا اجاره زمین به جای تملک آن ، سود بیشتری دارد؟

چقدر زمین در اختیار دارید؟ به نظر می رسد ساده است ، اما بسیاری از اوقات سردرگمی در مورد مقدار واقعی زمین خریداری شده وجود دارد. قبل از مناقصه دقیقاً بدانید که چه می خواهید. ببینید زمین مورد بررسی قرار گرفته است یا مطمئن شوید که با جزئیات پیشنهاد مطابقت دارد. اگر زمین مورد بررسی قرار نگرفته است ، با وکیل خود صحبت کنید.  توانایی خاکی که خریداری می کنید چقدر است و چگونه می تواند این پیش بینی درآمد شما را تحت تأثیر قرار دهد؟ خاک خوب مهم است. از نوع خاک مورد نظر خود و تاریخ چرخش سالانه محصولات خود مطلع شوید.

منبع آب چیست؟ آیا املاک آبیاری می شوند؟

آب کافی برای تعیین ارزش ملک ضروری است. هزینه آب را در برنامه مالی خود حساب کنید تا مطمئن شوید این هزینه تأثیر منفی بر بازده شما ندارد. اطمینان حاصل کنید که کلیه چاه های آب در مراجع ذیربط ثبت شده است.

زمین فروشی

نکات مهم در خرید زمین کشاورزی

یافتن معامله نیاز به جستجوی زمین های کشاورزی در مکانهایی است که قبلاً به آنها نپرداخته اید ، به تحقیق در مورد محصولات جایگزین و جستجوی زمین در منطقه دیگری بپردازید. مقایسه هکتارهای قابل کشت نیز یک جنبه مهم برای بررسی است. برای یافتن برخی از بهترین معامله های زمین های کشاورزی و برخی از ارزان ترین مکان ها برای خرید مزرعه ، ترفندهای بیشتری کسب کنید. بسیاری از کشاورزان سؤال می کنند که وقتی قیمت محصولات منعکس کننده قیمت زمین نباشد ، چگونه می توان قیمت زمین های کشاورزی انقدر چشمگیر باشد. از سرمایه گذاری های چند نسلی تا کشاورزان با میانگین هزینه های دلار ، کشاورزان باید به خاطر داشته باشند که پول در حاشیه ها ساخته می شود. ببینید چطور کشاورزان قیمت بالای زمین را تحویل می دهند.

حراج زمین

نکات مهم در خرید زمین کشاورزی

گاهی اوقات برای تعادل هزینه ها ، فروش زمین های کشاورزی ممکن است ساده ترین راهکار باشد. اگرچه حراج های زمین راهی عالی برای به حداکثر رساندن میزان فروش زمین است، قرار دادن خود در معرض دید همیشه بهترین پیام برای ارسال نیست. دانستن گزینه های شما و آنچه سرمایه گذاران می خواهند می تواند فروش موفقی را با بهترین قیمت رقم زده یا آنرا خراب کند.

سرمایه گذاری در زمین کشاورزی

نکات مهم در خرید زمین کشاورزی

یکی از بهترین بازده های سرمایه گذاری مربوط به زمین های زراعی تولیدی است. کشاورزان و سرمایه گذاران آمریکایی تنها کسانی نیستند که مزارع خریداری می کنند. به عنوان مثال ، در سال 2013 ، یك شركت چینی، مزرعه تولیدكنندگان گوشت خوك آمریكا را با ركورد 4.7 میلیارد دلار خریداری كرد و در عین حال بیش از 146،000 جریب نیز خریداری كرد. این توافق بحث برانگیز نگرانی های خرید خارجی زمین های کشاورزی را برانگیخت.

مطالب مرتبط:

برای درج آگهی رایگان می توانید به این بخش از وب سایت ما به آدرس khakapp.com مراجعه کنید.

منبع: https://www.farmprogress.com/business/15-questions-ask-purchasing-farmland

ادامه ی خواندن

اصول باغداری

مسائل ایمنی برای شروع کار کشاورزی

ارائه‌شده

روشن

مسائل ایمنی برای شروع کار کشاورزی

راهنمای مطالعه

 • مسائل ایمنی برای شروع کار کشاورزی
 • خطرات معمول
 • ساخت مزرعه خود به یک محل کار ایمن تر
 • تهیه برنامه اضطراری
 • کار در ارتفاع

مسائل ایمنی برای شروع کار کشاورزی

کشاورزی از خطرناک ترین مشاغل است. اما آنها تشکیل دهنده یک چهارم از مرگ و میرهای مربوط به کار هستند. کودکان زیر 15 سال و بزرگسالان بالای 65 سال بیشتر از سایرین در مزارع مجروح یا کشته می شوند. در مردان بیشتر از زنان آسیب دیده شده است. شما می توانید با ارزیابی خطرات و به حداقل رساندن آنها، خطر صدمات و بیماری در مزرعه خود را کاهش دهید. از طریق تحصیلات کشاورزی بهتر، می توان از بروز تصادفات جلوگیری کرد و اطمینان حاصل کرد که تجهیزات به خوبی نگهداری می شوند و دارای ویژگی های ایمنی کافی، انجام مراحل ایمنی و آموزش هر کارگر و اعضای خانواده در مورد خطرات احتمالی هستند.

خطرات معمول

خطرات هر مزرعه متفاوت است، اما خطرات مربوط به بیشتر مزارع شامل موارد زیر هستند:

حيوانات :

آسيب هاي ناشي از حيوانات مي تواند شامل گزش ، لگد زدن ، خرد كردن ، بريدن و انتقال برخي از بيماري هاي عفوني مانند ژيارديا ، سالمونلا ، كرم حلقه و لپتوسپيروز باشد.

مواد شیمیایی :

سموم دفع آفات و علف کش ها می توانند صدماتی مانند سوختگی، بیماری تنفسی یا مسمومیت ایجاد کنند.

فضاهای محدود :

مانند سیلوها ، مخازن آب ، خمره ­های شیر و گودال های کودی ممکن است حاوی جَوهای ناامن باشد که می تواند باعث مسمومیت یا خفگی شود.

خطرات برق:

شامل سوئیچ های معیوب ، سیم ها ، ماشین آلات یا خطوط برق هستند.

ارتفاعات :

سقوط از نردبان ، سقف ، سیلو و آسیاب های بادی عامل اصلی صدمات هستند.

ماشین آلات :

خطرات شامل تراکتورهای بدون ساختار محافظت از غلتک (ROPS) ، محورهای برقی قدرت (PTO) ، اره برقی، موتور سیکلت و ماشین آلات با قطعات متحرک بدون کنترل.

آلودگی صوتی :

سر و صدای دام ، ماشین آلات و اسلحه ها می تواند بر شنوایی شما تأثیر بگذارد.

وسایل نقلیه :

تصادف یا ریزش موتور، دوچرخه ، تراکتور و اسب می تواند منجر به صدمات عمده ای شود.

غرق شدن در آب:

به اندازه حداقل پنج سانتیمتر آب رخ می دهد. سدها ، دریاچه ها ، حوضچه ها ، رودخانه ها ، کانال ها ، مخازن ، و نهرها همه خطر دارند. کودکان خردسال به ویژه در معرض خطر هستند.

آب و هوا :

خطرات شامل آفتاب سوختگی ، گرمازدگی ، کم آبی و هیپوترمی است.

ساخت مزرعه خود به یک محل کار ایمن تر

پیشنهادات برای ساخت مزرعه خود به مکانی امن تر برای کار شامل موارد زیر هستند:

 • مرتباً در مزرعه قدم بزنید و خطرات احتمالی را ارزیابی کنید.
 • با مشاوران ایمنی در مزرعه مشورت کنید – آنها ممکن است مشاوره رایگان ارائه دهند.
 • برای کودکان خردسال نزدیک خانه و به دور از خطرات، یک منطقه بازی امن و در دسترس ایجاد کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که هر کس که در این مزرعه کار می کند، به درستی در مورد خطرات مزرعه و کمک های اولیه  آموزش دیده است.
 • تمام تجهیزات را تعمیر و خوب نگه دارید.
 • وسایل خطرناک مانند ماشین آلات، سلاح گرم و مواد شیمیایی را در پشت درهای قفل شده ذخیره کرده و کلیدها را به مکان امن برسانید.
 • راه هایی برای بهبود ایمنی، مانند قرار دادن محافظت در برابر غلتک و کمربند ایمنی در تراکتورها یا جایگزینی مواد شیمیایی خطرناک با انواع سمی کمتر پیدا کنید.
 • با سایر کارگران و اعضای خانواده در مورد چگونگی بهبود ایمنی مشورت کنید.
 • یک برنامه ایمنی را با هم بنویسید که شامل راه هایی برای شناسایی خطرات و به حداقل رساندن خطرات احتمالی است.
 • همیشه از تجهیزات ایمنی مناسب مانند نگهبانان ماشین و سپر ، کلاه ایمنی ، دستکش ، عینک یا دستگاه تنفسی استفاده کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که همه افراد روشهای ایمنی را بخصوص کودکان درک کرده و از آنها استفاده می کنند.
 • اگر از موتورسیکلت های چهار چرخ استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید که از آنها در راستای توصیه ها استفاده می کنید.

تهیه برنامه اضطراری

برنامه اضطراری امری حیاتی است. برخی از پیشنهادات عبارتند از:

 • اطمینان حاصل کنید که دسترسی آسان به یک کیت کمکهای اولیه مناسب و مجهز وجود دارد.
 • اطمینان حاصل کنید که حداقل یک نفر در مزرعه در کمک های اولیه آموزش دیده است.
 • شماره های اضطراری و آدرس های صحیح را در کنار تلفن نگه دارید. اگر شما یا شخص دیگری نیاز به تماس با آنها دارید، آنها به آدرس صحیح نیاز دارند.
 • مسیرها را به نزدیکترین بیمارستان برنامه ریزی کنید – از بخش اورژانس اطمینان حاصل کنید.
 • مرتباً از طریق برنامه اضطراری خود با خانواده و سایر کارگران صحبت کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که فرزندانتان در مواقع اضطراری چه کاری باید انجام دهند.

کار در ارتفاع

فقط افرادی که صلاحیت کار در ارتفاع دارند باید این کار را انجام دهند. آبشار دومین عامل مرگ و میر در کشاورزی است، به طور متوسط 8 نفر هر ساله بر اثر سقوط از ارتفاع می میرند و حتی مجروح می شوند. سقوط می تواند از پشت بام ها ، نردبان ها ، وسایل نقلیه ، پشته های سطحی، روی سکوهای کاری یا کامیون های بالابرها و هر محیط دیگری در ارتفاع ایجاد شود. کار کردن در ارتفاع نیز خطری برای امنیت عمومی محسوب می شود. اگر شما در ارتفاع کار می کنید و چیزی سقوط کند، ممکن است به کسی که عبور می کند، ضربه بزند.همیشه هنگام بارگیری و انباشت، اطمینان حاصل کنید که منطقه کاملاً روشن است.

مطالب مرتبط:

منابع:

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/HealthyLiving/farm-safety-risks-and-hazards

https://www.highspeedtraining.co.uk/hub/health-safety-on-farms/

ادامه ی خواندن

خاک اپ

امکان درج آگهی محصولات کشاورزی

ارائه‌شده

روشن

امکان درج آگهی محصولات کشاورزی

محصولات کشاروزی

محصولات باغی

 آلبالو، آلو، آلوزرد، آلوسیاه، آناناس، آووکادو، انار، انبه، انجیر، انگور، ازگیل، اوگلی، بادام، بالنگ، بکرایی، بلوبری، بلوط، به، پاپایا، پرتقال، پسته، پشن فروت، پورنج، پوهالا، تاماریلو، ترنج(برگاموت)، تمشک، توت، توت فرنگی، توت هندی(میده نونی)، چری مویا، چشالو، چغاله بادام، چیکو(ساپودیلا)، خارگیل(دوریان)، خربزه، خرمالو، خیار، خیار چنبر، دارابی(پومیلو)، دراگون فروت(چشم اژدها)، دست بودا (پنجه بودا)، زردآلو، زرشک، زرگیل(لانگست)، زغال اخته، زیتون، ژاک فروت(جک فروت)، ساپادیل(واناوانا)، ساپوت سیاه، سالاک، سرخالو(لیچی)، سیب، شاه توت، شاع بلوط، شلیل(شبرنگ)، طالبی، غوره، فیجوآ(فوجی)، فیسالیس، کارامبولا(میوه ستاره ای)، کاموات، کرن بری، کلاودبری، کمبوزه(کنبزه)، کنار، کوکوریکو(کوکونات)، کیالک(زالزالک)، کیوی، گارسینیا کامبوجیا، گردو، گرمک، گرنادیا، گریپ فروت، گلابی، گواوا، گوجه سبز، گیلاس، لبو، لیموترش، مژکی(رامبوتان)، ملون، منگوستین(ترگیل)، موز، میراکل، میوه اژدها(پیتایا)، میوه تخم مرغی(کانیستل)، میوه کاکتوس(گلابی خاردار)، میوه نان، نارگیل، نارنج، نارنگی، هلو(شفتالو)، هلو انجیری، هندوانه، هندوانه ابوجهل(حنظل)، یام بری، سایر محصولات باغی

محصولات زراعی و غلات

امکان درج آگهی محصولات کشاورزی

ارزن، برنج، بلغور، جو، جو دو سر(یولاف)، جو دو سر پرک، چاودار، ذرت، شلتوک، گندم، نیشکر، سایر محصولات زراعی و غلات

دانه ها و میوه های روغنی

امکان درج آگهی محصولات کشاورزی

بادام، بادام زمینی، پسته، پنبه دانه، تخم کتان، دانه آفتاب گردان، دانه انگور، دانه خردل، دانه سویا، دانه شلغم، دانه کرچک، دانه کلزا، دانه کنجد، زیتون، سایه دانه، شاهدانه، گردو، گلرنگ(کاجیره)، فندق، نارگیل،سایر محصولات دانه ها و میوه های روغنی

سبزیجات

امکان درج آگهی محصولات کشاورزی

آویشن، آویشن وحشی(آویشن کوهی)، اسفناج، اناریجه(شاه پسند)، بابونه، باقلی(باقله)، بامیه، برگ چغندر، برگ مو، پونه، پیازچه، ترب(تربچه)، تره فرنگی، تره، ترخون، جعفری، خرفه(پرپین)، ریحانف ریواس(ریوند)، سبزی آش، سبزی خوردن، سبزی خورشتی، سبزی قورمه، سبزی قلیه، سبزی کلم پلو، سبزی کوکو، سلمک(سلمه تر)، شاه تره، شاهی(تره تیزک)، شنبلیله، شوید، کاهو، کرفس، کلم برگ(کلم پیچ)، کلم بروکلی، کلم بروکسل(کلم دکمه ای)، کلم قمری(کلم سر)، کنگر، کنگر فرنگی(آرتیشو)، گشنیز، گل کلم، گوجه گیلاسی، لوبیا سبز، مارچوبه، مرزنگوش(مرز نجوش)، مرزه، نعناع، نعناع(فلفلی)، سایر سبزیجات

صیفی جات

امکان درج آگهی محصولات کشاورزی

بادمجان، پیاز، چغندر، خربزه، خیار، ذرت، زردک(شقاقل)، سیب زمینی، سیب زمینی بنفش، سیر، شلغم، فلفل رنگی، فلفل دلمه ای، طالبی، کدو، گرمک، گوجه فرنگی، موسیر، هندوانه، هویج، سایر صیفی جات

علوفه

امکان درج آگهی محصولات کشاورزی

ارزن، جو، ذرت علوفه ای، شبدر، علف باغ، کاه، کنجاله، گندم، یونجه، سایر علوفه

 قارچ ها

امکان درج آگهی محصولات کشاورزی

دنبلان(ترافل)، دکمه ای، دینگری، شاه صدف، شیاتکه، صدفی، قیفی، کامبوجا، کفیر، کوپرینوس، گانودرما، یال شیر، سایر قارچ ها

نخلیات

امکان درج آگهی محصولات کشاورزی

خارک، خرما، رطب، نارگیل، سایر نخلیات

مطالب مرتبط:

ادامه ی خواندن

برترین ها