gtag('config', 'UA-167549711-1');
با ما ارتباط برقرار کن

برنج

برنج ارگانیک چیست؟

ارائه‌شده

روشن

برنج ارگانیک چیست؟

راهنمای مطالعه

  • برنج ارگانیک چیست؟
  • برنج ارگانیک
  • انواع کشت های برنج ارگانیک
  • کشت برنج ارگانیک در مزارع با ماهی
  • کشت برنج ارگانیک همراه با پرورش اردک

برنج ارگانیک چیست؟

برنج ارگانیک چیست؟

برنج ارگانیک چیست؟ به منظور آشنایی با برنج ارگانیک در ابتدا بهتر است که معنای ارگانیک را بدانیم این واژه از کلمه لاتین organikos به معنای ابزار آمده است اما در سال ۱۸۳۱ میلادی واژه ارگانیک در معنای “دور از آفت و کود شیمیایی” ثبت گردید. در تلفیق واژه ارگانیک با عملیات کشاورزی میتوان این گونه بیان کرد که هر گاه در سیستم عملیات کشاورزی از به کارگیری کودهای شیمیایی مسموم  و آفت کش ها و علف کش های مصنوعی ممانعت شود و  یا در صورتیکه از استفاده از افزودنی ها  جهت تنظیم و افزایش رشد گیاه  جلوگیری به عمل آید، به این نوع از سیستم کشاورزی ارگانیک گفته می شود.

برنج ارگانیک

برنج ارگانیک چیست؟

برنج ارگانیک به برنجی اطلاق می شود که هنگام تولید، کاشت و داشت آن هیچ استفاده ای از کودها، سموم و آفت کش های شیمیایی نشده باشد. به بیان دیگر این که تمام مراحل رشد و نمو محصول برنج توسط سیستم طبیعی به عمل آید، خاک مزارع توسط کودهای زیستی و ارگانیک مرغوب و بارور گشته و جهت مبارزه با علف های هرز و آفات مزارع از سیستم محصور کردن مزارع و شالیزار ها استفاده می شود. کشت زیاد برنج در کنار پرورش اردک و ماهی، به دلیل تامین شدن عمده غذای آنها با علف های هرز کنار برنج،کار عاقلانه ایی است. برای مبارزه با آفات برنج، نظیر کرم ساقه خوار برنج، نیز می توان از زنبور تریکوگراما استفاده نمود که در بدست آوردن محصولات ارگانیک و تولید محصولات برنجی با کیفیت کمک شایانی می نماید.

انواع کشت های برنج ارگانیک

برنج ارگانیک چیست؟

  1. کشت برنج ارگانیک در مزارع با ماهی : در کشت توأمان برنج و پرورش ماهی می توان از مزارع شالیزاری استفاده بهینه و دو منظوره به عمل آورد در این روش منابع آبی و خاکی در روشی حفظ شده و با بهره برداری بهینه از منابع صورت می پذیرد. کشاورزان و شالیکاران با کشت توأمان مزارع  و ماهی با حداکثر استفاده از منابع موجود ضمن فراهم نمودن محصولات غذایی قادر به کسب درآمد مضاعف خواهند بود.
  2. کشت برنج ارگانیک همراه با پرورش اردک : در کشت توأمان برنج و پرورش اردک در مزارع و شالیزارها  اردک ها قادر به کنترل آفت ها و از بین بردن علف های هرز بوده و فضولات آن ها نیز به عنوان کود منبعی مغذی و عالی برای مرغوب تر شدن خاک مزارع استفاده می شود. دراین روش کشت، کشاورزان با استفاده بهینه و اقتصادی از منابع و تولید برنج ارگانیک قادر به تولید پروتئین سالم و درآمد جانبی خواهند بود .

برنج ارگانیک چیست؟

در تولید و کشت برنج های ارگانیک به منظور مبارزه با آفات مزارع در روشی نوین از قله های نوری در مزارع شالیزارها استفاده می شود.بدین گونه که قله هایی در مزارع کار گذاشته می شود که درون آن ها لامپ تعبیه می شود، نور تابیده شده از لامپ ها سبب جذب حشرات و پروانه ها به سمت آن ها شده و بدین ترتیب در تله گرفتار و نابود می شوند.

مطالب مرتبط:

برای درج آگهی رایگان می توانید به این بخش از وب سایت ما به آدرس khakapp.com مراجعه کنید.

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برترین ها