gtag('config', 'UA-167549711-1');
با ما ارتباط برقرار کن

انواع بذر

بذرگل و انواع آنها

ارائه‌شده

روشن

بذرگل و انواع آنها

راهنمای مطالعه:

 • انواع بذرگل
 • بذرگل آپارتمانی
 • بذرگل حیاط باغچه

مقدمه:

هر کسی که در آپارتمان یا در خانه دارای باغچه زندگی  می کند، حتما به این فکر افتاده است که در محل زندگی خود گل بکارد. در این بلاگ سعی داریم با انواع بذرگل که قابلیت کاشت در آپارتمان و حیاط خانه را دارد صحبت کنیم.

گل چیست؟

بذرگل و انواع آنها

گل گیاهی است که از بخش هایی مختلف تشکیل شده است.  یکی از بخشهایی که امروز می خواهیم درباره آن با شما صحبت کنیم بذرگل است. در این بحث نمی خواهیم به طور تخصصی درباره اجزای داخلی گل که در رشد گل تاثیر دارند با شما صحبت کنیم .همانطور که خود می دانید گل ها از ریشه، ساقه، برگ و گل تشکیل شده اند. اما در این بین بذرگل نقش اساسی را بازی می کند. بذرگل است که از آفتاب، آب و خاک تغذیه می کند و یک روند تکاملی را طی می کند تا به گل تبدیل می شود.

 این گفته دانشمندان را نباید فراموش کرد که پرورش گل نه تنها در محل زندگی خود بلکه در محل کار باعث کاهش اضطراب و فشارهای عصبی می شود. در کنار این، کاشتن گل به بهبود هوای پاک کمک می کند. قدمت گل ها به 140 ملیون سال پیش برمی گردد. گل ها را به فراوانی می توان چه در خشکی و چه در آب یافت. گل ها در رنگ ، شکل و حتی عطر های مختلف وجود دارند.

انواع گل برای باغچه

1- گل های یکساله

بذرگل و انواع آنها

این نوع گل ها عمری کوتاه دارند به همین دلیل اسم آنها گلهای یکساله است. این گل ها از زمانی که جوانه می زنند تا زمانی که دانه می دهند یک سال به طول می انجامد. نخود، لوبیا و غیره و همچنین گلهایی مانند آهاری، جعفری و غیره از این دسته گلها هستند.

2- گل های دوساله

بذرگل و انواع آنها

این گیاهان عمری دو ساله دارند. در سال اول ریشه، ساقه و برگ به تکامل می رسد. سپس این گلها مانند خیلی از حیوانات به خواب زمستانی می روند. پس از اینکه از خواب زمستانی بیدار شدند، گلها شروع می کنند به رشد کردن. گل هایی مانند شب بو، گل ماهور و غیره از جلمه این گلها هستند.

3- گل های پایا

بذرگل و انواع آنها

این نوع گل و گیاه عمری بیشتر از دو سال دارند. این گل ها می توانند خیلی خوب در بعضی شرایط تازگی و سبزی خود را حفظ کنند. درخت کاج از این نوع گیاهان هستند که می توانند حتی در سرما، سبزی خود را حفظ کند.

نکاتی درباره کاشت بذر

بذرگل و انواع آنها

انتخاب خاک مناسب برای کاشت خیلی مهم است. به عنوان مثال خاک هایی سنگین وجود دارند مانند خاک های سنگی و رسی که به دلیل سنگینی، از بیرون آمدن جوانه از خاک جلوگیری می کنند. باید از خاک هایی استفاده کرد که علاوه بر سبکی و قابلیت حفظ رطوبت در خود، سرشار از مواد معدنی، آلی و دیگر مواد مورد نیاز گیاه باشد.

بذرگل و انواع آنها

یکی از فاکتور های مهم زمان مناسب برای کاشت گل است. باید فصل مناسب را برای کاشت انتخاب کرد تا گل به خوبی رشد کند. دلیل این کار این است که باید در فصلی گل را کاشت، که بستر خاک در معرض تابش آفتاب بیشتری باشد.دمای بستر خاک باید بین 20 تا 30 سانتی گراد باشد.

بذرگل و انواع آنها

برای حفظ رطوبت خاک و گیاه می توانید از نایلون کمک بگیرید. سعی کنید رطوبت خاک و گیاه را به بالای هشتاد درصد برسانید. باید به میزان کود دهی توجه ویژه ای داشته باشید. به این علت که اگر میزان کود دهی بیش از حد نیاز گیاه باشد، گیاه از بین می رود و اگر کم تر از مورد نیاز گیاه باشد گیاه به خوبی رشد نمی کند.

معرفی 10 بذر برای کاشت خانگی

1.بذر اسطوخدوس

بذرگل و انواع آنها

این گیاه دارای بوته ای به اندازه ی حدودا یک متر است.

این گیاه دارای برگ های سبز روشن است. در مقابل برخی از این گیاهان دارای برگ هایی به رنگ سفید و صورتی هستند.

برای این گیاه باید از خاکهای ضعیف استفاده کرد. البته کود دهی بیش از حد به این گیاه از رشد و شکوفایی گل جلوگیری می کند.

2.بذر فلفل زینتی

بذرگل و انواع آنها

این گیاه هم استفاده زینتی دارد و هم به عنوان فلفل خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد. طول این گیاه می تواند از 25 تا 60سانتی متر متغیر باشد. به مدت تقریبا 6 هفته طول می کشد تا شما بتوانید از میوه آن استفاده کنید. فلفل زینتی در زمان رشد رنگ های مختلفی را به نمایش می گذارد. هنگامی که به صورت کال است به رنگهای سفید، سبز و بنفش در می آید.

هنگامی که میوه رسید به رنگ های قرمز، نارنجی، زرد و قهوه ای در می آید. باید در نظر داشته باشید که خاک این گیاه مداوم باید خیس باشد. بنابراین باید در فصول گرما، آبیاری این گیاه را به طور منظم و مداوم انجام داد. در آخر اینکه هنگام گل دهی باید میزان آبدهی به گیاه را کاهش داد.

3.بذر کلم بروکلی

این گیاه (مانند کلم، کلم بروکسل، کلم پیچ وغیره) دوست دار آب و هوای سرد هستند. اگر در زمان مناسب برداشت شوند می توانند طعم خوشمزه ای داشته باشند.

4.بذر گوجه گیلاسی

برای کاشت این بذرگل باید بذر مرغوب، گلدان و خاک مناسب داشته باشید. رشد و سرعت میوه دهی این گیاه زیاد است. برای اینکه میوه ایی ارگانیک داشته باشید، از کود های شیمیای استفاده نکنید. در آخر اینکه گوجه های این گیاه به 60 تا 70 عدد می رسد.

5.بذر گل آفتاب گردان

بذرگل و انواع آنها

عمر این گیاه یکسال می باشد. توجه داشته باشید که حداقل دمای مورد نیاز این گیاه 15 سانتی گراد است. این گیاه باید به طور کامل در آفتاب باشد اما نه در تابش مستقیم نور خورشید. خاک باید به طور مناسب زهکشی شده باشد. از مزیت های این گیاه می توان به دانه های پرمغز در میزان قابل توجه اشاره داشت.

6.بذر گل آهار

نام علمی این گیاه به صورت (“Zinnias”)  نوشته می شود. این گیاه عمری یک ساله دارد که البته دارای گل های بزرگی است. این گل به دلیل دارا بودن رنگهای زیبا و متنوع، جزء پرطرفدار ترین گل ها محسوب می شود. از رایج ترین گل های آهار می توان به آهار 90 سانتی متری اشاره داشت .

در مقابل آهار پاکوتاه نیز وجود دارد که اندازه این آهار بین 15 تا 25 سانتی متر متغیر است. آهار پاکوتاه در بعضی شرایط می تواند به 45 ساتنی متر نیز برسد. آهار گیاهی است با رنگهای قرمز، نارنجی، صورتی، زرد، بنفش، و سفید.

7.بذر کاکتوس

بذرگل و انواع آنها

این گیاه جزء پرآب ترین گیاهان محسوب می شود. به دلیل پر آب بودن به آبیاری کمی نیازمند است. بذرهای کاکتوس حساس هستند و زود از بین می روند. به همین دلیل بذرها باید از آخرین کشت ها گرفته شده باشد. رطبوت بالا و تابش غیر مستقیم خورشید اما نور زیاد از جمله راز های تاثیرگذار در رشد کاکتوس می باشد.

8.بذر آلوئه ورا

این گیاه از انواع گیاهان زینتی محسوب می شود. این گیاه علاوه بر این که جنبه زینتی دارد، به مصارف دارویی نیز می رسد. این گیاه را می توان به صورت های خوراکی و موضعی استفاده کرد. این گیاه می تواند ساقه هایی با بلندی 20 تا 30 سانتی متر داشته باشد.

9.بذر حسن یوسف

یکی از انواع گیاهان که با رنگ های متنوع و زیبا برای منازل و آپارتمان ها محسوب می شود. رشد و کاشتن این گیاه به آسانی انجام می شود. این گیاه در رنگ های سبز رو به زرد، طلایی، قرمز (ازغوانی رو به مشکی)  وجود دارد. خاکی که مورد استفاده قرار می گیرد باید مخلوطی از ماسه، خاک باغچه و خاک برگ باشد.

 توجه داشته باشید که دمای مورد نیاز این گیاه 25 الی 30 سانتی گراد است. این گیاه به نور خورشید خیلی علاقه دارد اما نباید به طور مستقیم در معرض نور باشد. در آخر اینکه برگ های این گیاه به رطوبت نیاز دارد.

10.بذر شب بو

در ابتدا این گیاه در مناطق میدترانه و جنوب آفریقا رشد می رکرده است. این گیاه معمولا عمری یک ساله دارند.شب بو در انواع معمولی، خیری، ویرجینیا و غیره وجود دارد. این گیاه در رنگ های صورتی، ارغوانی، بنفش، زرد، یاسی، سفید و قرمز رشد می کنند.

درج رایگان، سریع، آسان و بدون واسطه محصولات باغی، کشاورزی و دامی در khakapp.com

مطالب مرتبط:

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع بذر

کاشت بوته گوجه فرنگی

ارائه‌شده

روشن

کاشت بوته گوجه فرنگی

راهنمای مطالعه

 • مقدمه
 • چه زمانی باید نهال گوجه فرنگی را بیرون کشت دهیم؟
 • نکاتی در مورد رشد بوته گوجه فرنگی

مقدمه

کاشت بوته گوجه فرنگی

برای رشد بهترین گوجه فرنگی از این مراحل و نکات پیروی کنید. در ادامه می خواهیم با شما در مورد کاشت بوته گوجه فرنگی صحبت کنیم.

بذر گوجه فرنگی ترجیحی خود را انتخاب کنید

کاشت بوته گوجه فرنگی

اگر ترجیح می دهید محصولات ارگانیک را مصرف کنید، به دنبال بذر ارگانیک معتبر باشید. اگر می دانید منطقه شما مستعد ابتلا به بیماری ­های گیاهی خاص است، یک نوع گوجه فرنگی سرسخت را انتخاب کنید. اگر می خواهید گوجه فرنگی هایتان را به طور هم زمان کشت دهید، به انواع تعیین شده نگاه کنید. انواع نامعین در مدت زمان طولانی تری میوه می ­دهند. به اندازه گیاه بالغ توجه کنید. بطور کلی گیاهان مشخص نسبت به گیاهان نامعین کوچکتر هستند. گیاهان کوچک اغلب دارای اسامی هستند که شامل پاسیو یا پیکسی می شود.

بذر را بکارید

کاشت بوته گوجه فرنگی

به اندازه یک میخچه 1/4 اینچی را در مخلوط گلدان ایجاد کنید. سپس، دو یا سه دانه را بپاشید و آنها را با مخلوط گلدان بپوشانید. مخلوط را به آرامی بچسبانید، بنابراین دانه ها با خاک ارتباط خوبی برقرار می کنند. اگر خاک مرطوب نبود می توانید سطح را با آب اسپری کنید. در این مرحله ظروف خود را در جایی گرم قرار دهید. روزانه آن ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید خاک مرطوب است و مراقب جوانه زنی باشید. جوانه زنی بذر گوجه فرنگی به طور معمول در حدود پنج تا 10 روز اتفاق می افتد.

مراقب نهال گوجه فرنگی باشید

کاشت بوته گوجه فرنگی

بوته گوجه فرنگی خود را گرم و مرطوب نگه دارید و نور را در اختیار آن ها قرار دهید. اگر به نظر می رسد در یک جهت تکیه می دهند، گیاهان را بچرخانید. هنگامی که نهال های گوجه فرنگی شما برگ های واقعی دارند زمان آن رسیده که شروع به تغذیه آن ها کنید. هر کود مایع خوب را می توان یک بار در هفته استفاده کرد. اما آن را تا نیمی از دوز توصیه شده رقیق کنید. ساقه های گوجه فرنگی اگر در معرض باد باشند، محکم تر می شوند. شما می توانید این کار را با قرار دادن یک پنکه روی گیاهان خود به مدت یک ساعت در روز در داخل آنها شبیه سازی کنید.

نهال ها را به بیرون انتقال دهید

کاشت بوته گوجه فرنگی

هنگامی که در نهایت آماده کاشت گوجه فرنگی خود در باغ هستید، یک روز خنک یا بدون ابر را انتخاب کنید. یک بار دیگر، آن ها را عمیق تر از گلدان های خود بکارید، اینگونه ریشه های جدید در امتداد ساقه مدفون شکل می گیرند. می توانید برگ­ ها را تا بالاترین زوج برگ بچینید. این کار، به خصوص اگر گیاهان شما داخل خانه خیلی بلند شده اند، ایده آل است و آن ها محکم تر و قوی تر می شوند.

چه زمانی باید نهال گوجه فرنگی را بیرون کشت دهیم؟

کاشت بوته گوجه فرنگی

هنگام کاشت خارج از خانه، احتیاط لازم است. اگر گیاهان را خیلی زود بگذارید، یخبندان یا طلسم سرما می تواند به راحتی مانع رشد آن ها شود یا آنها را بکشد. گوجه فرنگی کاشته شده کمی دیرتر از فصل به سرعت پیوندهای اولیه را که از سرما لک زده اند، جبران می کند. به طور کلی هنگامی که درجه حرارت شب به طور پیوسته بالاتر از 50 درجه فارنهایت باقی می ماند، می توانید شروع به سخت شدن نهال های خود کنید.

گیاهان شما باید در این مرحله با چند شاخه زدن، چند سانتی متر بلند شده باشند. یک روش این است که آن ها را برای افزایش تدریجی سازگاری، هر روز در خارج از منزل قرار دهید. از حدود هفت تا 10 روز قبل از اینکه قصد انتقال آن ها را به باغ دارید، شروع می شود. پس از این دوره انتقال، آن ها باید برای زندگی در باغ شما آماده باشند.

نکاتی برای رشد گوجه فرنگی

 • گیاهان همراه مناسب را برای گوجه فرنگی انتخاب کنید

کاشت بوته گوجه فرنگی

بیشتر باغداران انواع سبزیجات را پرورش می دهند. بعضی دیگر محصولات همراه بهتر را انتخاب می کنند زیرا به رشد گوجه فرنگی کمک می کند تا عطر و طعم خود را بهبود بخشد. به عنوان مثال، ریحان، شوید، نعنا و جعفری همه حشرات و بیماری را دفع می کنند و در عین حال رشد و طعم را نیز بهبود می بخشند.

 • هرس گیاهان گوجه فرنگی را به درستی انجام دهید

کاشت بوته گوجه فرنگی

همه گیاهان گوجه فرنگی نیاز به هرس ندارند، بنابراین تعیین اینکه آیا گونه خاص شما می تواند از هرس سود ببرد یا نه، مهم است. راه درست هرس را مطالعه کنید تا بتوانید بازده گوجه فرنگی خود را بهبود ببخشید.

 •  مدیریت آفات

کاشت بوته گوجه فرنگی

گوجه فرنگی آفات زیادی ندارد، اما اگر سریعاً به آنها رسیدگی نشود، مشکل جدی روی می دهد. کرم گوجه فرنگی یکی از معدود آفاتی است که ممکن است نیاز به مدیریت آن داشته باشید. این آفات لارو، آنقدر بزرگ هستند که اغلب می توان از گیاهان شما برداشته شوند. همچنین چندین گزینه ارگانیک برای درمان گوجه فرنگی  آلوده به کرم شاخدار وجود دارد. دو مورد از بیماری های شایع گوجه فرنگی Blossom End Rot و Verticillium Wilt هستند. هر دو در صورت عدم پیگیری سریع آن ها، می توانند محصول شما را خراب کنند.

خاک اپ می تواند از پشتیبان های پرقدرت برای رونق بخشیدن به کسب و کار شما باشد. پس می توانید برای تبلیغ بدون واسطه و سریع محصولات خود و مشاهده دیگر محصولات به khakapp.com مراجعه کنید.

مطالب مرتبط:

منابع:

ادامه ی خواندن

انواع بذر

سامانه خاک و حوزه فعالیت آن

ارائه‌شده

روشن

سامانه خاک و حوزه فعالیت آن

راهنمای مطالعه:

 • مقدمه
 • اهداف سامانه خاک
 • آگهی رایگان محصولات کشاورزی

مقدمه:

سامانه خاک در سال 2017 که به طور تخصصی در زمینه کشاورزی فعالیت می کند راه اندازی شده است. در این مقاله می خواهیم درباره چگونگی فعالیت سامانه خاک در زمینه کشاورزی با شما صحبت کنیم.

اهداف راه اندازی این سامانه

سامانه خاک به دنبال پیشرفت دادن هر چه بهتر صنعت کشاورزی در کشور پا به عرصه تجارت الکترونیک گذاشته است. سامانه خاک با آرزوهایی بزرگ در رونق تجارت الکترونیک سعی بر این دارد که بتواند افراد تلاشگر در حوزه کشاورزی را یاری دهد.

سامانه خاک تشکیل شده است از  نیروهای کار با تجربه، مجرد، خلاق و متعهد. سامانه خاک سعی دارد با کمک از تکنولوژی روز دنیا خدماتی منحصر به فرد در قالب سایت و اپلیکیشن در اختیار شما قرار دهد. سامانه خاک سعی دارد با استفاده از تکنولوژی و دانش روز دنیا ارتباط سریع و آسان افراد فعال در زمینه ی کشاورزی را میسر کند.

کسانی که می خواهند در زمینه ی کشاورزی کسب و کار خود را پیشرفت دهند، می توانند از سامانه خاک بهره گیرند. بدون شک سامانه خاک با استفاده از طرح بازاریابی و خلاقیتی که دارد می تواند در میسر شدن اهداف شما همراه شما باشد.

آگهی هایی که می توانید ثبت کنید

 • محصولات کشاورزی
 • ادویه، حبوبات، خشکبار
 • بذر، نشاء، نهال، گل
 • محصولات زراعی و غلات
 • دانه ها و میوه های روغنی
 • سبزیجات
 • صیفی جات
 • علوفه
 • قارچ ها
 • محصولات نخلی
 • سایر محصولات مربوط به کشاورزی

برای مشاهده و درج رایگان آگهی های مربوط به محصولات باغی به khakapp.com مراجعه کنید.

محصولات کشاورزی

سامانه خاک و حوزه فعالیت آن

در این بخش شما می توانید محصولاتی نظیر: برنج، سیب زمینی، گندم، جو، شلتوک و غیره را به صورت رایگان آگهی کنید.

محصولات باغی

سامانه خاک و حوزه فعالیت آن

در این بخش شما می توانید محصولاتی نظیر: توت فرنگی، هندوانه، چاغاله بادام، انبه و غیره به صورت رایگان آگهی کنید.

محصولات زراعی و غلات

سامانه خاک و حوزه فعالیت آن

در این بخش شما می توانید محصولاتی مانند: انواع برنج، گندم، جو، شلتوک به صورت رایگان آگهی کنید.

محصولات دانه ای و میوه های روغنی

سامانه خاک و حوزه فعالیت آن

محصولاتی که می توانید به صورت رایگان در اینجا آگهی کنید مانند: بادام، بادام زمینی، پسته، پنبه دانه، تخم کتان و غیره.

سبزیجات

سامانه خاک و حوزه فعالیت آن

می توانید محصولاتی مانند: بامیه، برگ مو دلمه، بابونه، کنگر و غیره آگهی دهید.

صیفی جات

سامانه خاک و حوزه فعالیت آن

می توانید محصولاتی مانند: بادمجان، پیاز، چغندر، خربزه، خیار و غیره به صورت رایگان آگهی کنید.

علوفه

سامانه خاک و حوزه فعالیت آن

شما می توانید محصولاتی مانند: ارزن، جو، ذرت علوفه ای، شبدر، کاه و غیره به صورت رایگان آگهی کنید.

قارچ ها

سامانه خاک و حوزه فعالیت آن

دراین بخش شما می توانید محصولات قارچی مانند: قارچ گانودرما، قارچ کفیر، دنبلان و غیره به صورت رایگان آگهی کنید.

محصولات نخلی

سامانه خاک و حوزه فعالیت آن

در این بخش شما می توانید محصولات نخلی مانند: انواع خرما و رطب را به صورت رایگان آگهی کنید.

درج رایگان، سریع، آسان و بدون واسطه محصولات باغی، کشاورزی و دامی در khakapp.com

مطالب مرتبط:

ادامه ی خواندن

برترین ها