gtag('config', 'UA-167549711-1');
با ما ارتباط برقرار کن

انواع خاک کشاورزی

اهمیت کشاورزی در زندگی انسان

ارائه‌شده

روشن

اهمیت کشاورزی در زندگی انسان

راهنمای مطالعه

 • مقدمه
 • نقل های پیامبران و امامان معصوم در مورد کشاورزی
 • اهمیت کشاورزی در زندگی انسان

مقدمه:

اهمیت کشاورزی در زندگی انسان

کشاورزی در معنای فارسی به معنای زراعت، برزگری و کشت است. صنعت کشاورزی به عنوان مهمترین راه برای به دست آوردن منبع خوراکی است. خداوند همانطور که خود می گوید انسان خلیفه (جانشین) من بر روی زمین است. از نظر قرآن کشاورزی موجب حفظ جامعه و حکومت می شود. کسب درآمد از راه کشاورزی از مبارک ترین و پاک ترین لقمه های حلالی است که انسان می تواند برای خود و خانواده اش بدست آورد. خیلی از پیشوایان، امامان معصوم و پیامبران این پیشه را در پیش گرفته بودند و نیز به این پیشه خود می بالیدند.

پیامبران و امامان، کشاورزان را انسان هایی ارزشمند، نیکو کار و متوکل یاد کرده اند. کشاورزان انسان هایی هستند که برای درآمد روزی حلال، تولید وعرضه منابع خوراکی برای کشور تلاش می کنند. این تلاش های کشاورزان نزد خدا بسیار حائز اهمیت است و اجر بزرگی نزد خدا دارد. از آنجایی که کشاورزی برای بقای انسان ها ضروری و همچنین در دین اسلام بسیار یاد شده است، خداوند خود را در قرآن کشاورز یاد کرده است.

اهمیت کشاورزی در زندگی انسان

اهمیت کشاورزی در زندگی انسان

شاید بهترین توضیح برای عبارت بالا این است که، کشاورزی را می توان مهمترین و ضروری ترین راه برای بقای انسان دانست. زندگی تمام موجودات روی زمین اعم از انسان ها، حیوانات و پرنده ها به گیاهان کاشته و درو شده بستگی دارد. به جرئت می توان گفت صنعت کشاورزی در پیشرفت دادن به اوضاع مملکت و حکومت بسیار مهم است. امروزه صنعت کشاورزی در پیشرفت اوضاع اقتصادی کشور بسیار حائز اهمیت است.

هر کشوری که می کوشد یک کشور مستقل و خودکفا شود، باید در صنعت کشاورزی خودکفا باشد. البته این خودکفایی در عرصه کشاورزی به این معنا نیست که کیفیت محصولات زراعی و کشاورزی از اهمیت کمتری برخوردار هستند، بلکه کیفیت در محصولات کشاورزی است که یک کشور را در صنعت کشاورزی به حد اعلا و خود کفایی می رساند. برای نمونه می توانیم این مثال را بیان کنیم. شما نان را در نظر بگیرید. اگر کشوری نتواند در صنعت کشاورزی نان سفره مردمان خود را تهیه و عرضه کند هرگز روی پیشرفت و استقلال را نخواهد دید. این پیشرفت کشور در همه زمینه ها قابل مشاهده است.

ارزش زمین و گیاهان

اهمیت کشاورزی در زندگی انسان

ارزش زمین هنگامی اعتبار پیدا کرد که بر روی آن گیاهان و موجودات پدیدار شدند. این گیاهان و زمین های کشاورزی هستند که به زمین رنگ و لعاب بخشیدند که موجب مسرت و خوشبختی تمام انسان ها و دیگر موجودات روی زمین می باشند. زندگی تمام موجودات و جانداران روی زمین به کشاورزی و گیاهان بستگی دارد.

دامداری و کشاورزی

اهمیت کشاورزی در زندگی انسان

دام ها از طریق  محصولات کشاورزی مانند علوفه وغیره تغذیه می کنند. به همین دلیل دامداری و کشاورزی دو بخش ناگسستنی در زندگی بشر شناخته می شود. اگر گیاهی نباشد دام ها نمی توانند به انسان خدمت رسانی کنند حتی آن ها بدون تغذیه زنده نمی مانند. از دیگر فواید کشاورزی می توان به داشتن هوایی پاک اشاره داشت. اگر گیاهی نبود انسان هوای پاک را به چه چیزی مدیون بود؟

رابطه خوشحالی انسان و سرسبزی زمین

اهمیت کشاورزی در زندگی انسان

تمام انسان ها میل به خوشحالی و سرور دارند. هنگامی که باران می بارد، تمام انسان ها خوشحال می شوند. هنگامی که این باران به سرسبزی زمین های کشاورزی منجر می شود، خوشحالی انسان دو چندان می شود.

نقل های پیامبران و امامان معصوم

اهمیت کشاورزی در زندگی انسان

روزی از پیامبر(ص) پرسیدند که کدام یک از مال ها نزد انسان برتر است؟ ایشان فرمودند: صاحب بذری که آن را بکارد و اصلاح کند. سپس در روز درو بذر، زکات آن را بدهد. پس از آن دوباره از ایشان پرسیده شد که بعد از زراعت (کاشت بذر و درو آن) کدام مال بهتر است؟ دوباره ایشان پاسخ دادند: مردی که گوسفندی دارد و گوسفندان خود را به چراه گاهی که در آنجا باران باریده ببرد، نماز بخواند و نیز زکات بدهد. همین طور ایشان به پاسخ دادن ادامه دادند. پاسخ بعدی ایشان گاو بود که در شب و صبحگاه سود می رساند. در آخر ایشان پاسخ دادند بعد از گاو درخت نخل از مال های برتر است به دلیل اینکه درخت نخل در خشک سالی نیز میوه می دهند.

نقل امام صادق از کشاورزی

اهمیت کشاورزی در زندگی انسان

کشاورزان گنج های جامعه هستند. آن ها بذر های پاک و حلال را می کارند. خداوند این بذر ها را از خاک بیرون می آورد و آن ها را به بهترین وجه ممکن رشد می دهد. این انسان ها در روز قیامت نسبت به دیگر مردم مقام بالاتر و بهتری کسب می کنند. این انسان ها نسبت به دیگران به بارگاه الهی نزدیک تر و نام آن ها به مبارکی یاد خواهد شد.

به این حدیث امام صادق در مورد اهمیت کشاورزی توجه کنید . مردی به امام صادق گفت: شنیده ام گروهی هستند که کشاورزی را دوست ندارند و می گویند شغل خوبی نیست. امام پاسخ دادند کشت و زراعت کنید. به خدا سوگند که پیشه ای پاک تر و نیکو تر از آن انجام نمی دهند.

وصیت پیامبر اسلام به حاکمان دولت

پیامبر اسلام به امام امیر مومنان امام علی (ع) فرمودند: یا علی، مبادا در حکومت تو به کشاورزان ظلم و ستم شود.

نقل امام باقر(ع) از پدر گرامیشان

ایشان می فرمایند: بهترین اعمال آن است که زراعت کاری بذری را بکارد بعد از رشد و درو کردن محصول همه افراد نیک، خدا پرست و فاسد از آن استفاده کنند. اگر افراد نیک  و خداپرست از آن بخورند، برای صاحب زراعت دعای مغفرت وطلب بخشش می کنند. اگر انسان های بدکار و فاسد از این محصول زراعی استفاده کنند، نفرین می شوند. در آخر نیز پرندگان و حیوانات روز زمین از سفره نعمت کشاورز بهره می برند.

نتیجه گیری از نقل قول ها

بنابراین این نقل ها فقط برای گفتن نبوده. بلکه پیامبران و امامان خود در این پیشه فعالیت می کردند تا از کشاورزان و پیشه کشاورزی که برای بقای جامعه امری ضروری حمایت کنند. این امر نشان دهنده درجه والای کشاورزی نزد پروردگار و فرستادگان ایشان بر روی زمین است.

درج رایگان، سریع، آسان و بدون واسطه محصولات باغی، کشاورزی و دامی در khakapp.com

مطالب مرتبط:

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع خاک کشاورزی

صنعت کشاورزی و تاریخچه آن

ارائه‌شده

روشن

صنعت کشاورزی و تاریخچه آن

راهنمای مطالعه

 • مقدمه
 • میراث فئودالیسم
 • محصولات تازه و روش های جدید
 • محصولات تازه از قاره آمریکا

مقدمه

صنعت کشاورزی و تاریخچه آن

در آستانه­ ی انقلاب صنعت کشاورزی، در سده هفدهم، اروپایی ها همان‌گونه کشت می‌کردند که طی صدها سال پیش از آن کشت کرده بودند. الگوهای کهنه مالکیت زمین و روش‌های سنتی صنعت کشاورزی که اکثراً از قرون‌ وسطا بر جا مانده بود، سال ها میزان ثابتی مواد غذایی تولید می‌کرد. خسارت های وارد شده بر محصولات کشاورزی مانند: وضعیت آب و هوایی و جنگ می تواند بر رشد جمعیت و خطر قحطی تاثیر گذار باشد.

میراث فئودالیسم و ملک اربابی

میراث فئودالیسم

در سرتاسر اروپا، زمین ­های کشاورزی و مراتع عمدتاً در اختیار افراد نسبتاً اندکی باقی ماند. بر اساس نظام فئودالی قرون‌وسطایی، همه ­ی زمین ها در یک کشور ازنظر حقوقی به شخص شاه تعلق داشت. او به لردها یا شوالیه‌هایش اجازه می‌داد در عوض وفاداری و خدماتشان قطعه زمین‌هایی را در اختیار گیرند. لردها نیز به‌نوبه خود به کشاورزان اجازه می‌دادند در عوض خدماتشان که معمولاً بخشی از محصولات و چهارپایانشان بود، زمین را در اختیار گیرند. واژه­ی farmer (کشاورز) از یک واژه­ی قدیمی فرانسوی به ‌معنای «اجاره ­دار» می ­آید، یعنی کسی که به ازای بهره ­برداری از زمین اجاره می ­پردازد.

ملک اربابی

صنعت کشاورزی و تاریخچه آن

تا سده­ ی هفدهم بسیاری از املاک بزرگ که به ملک اربابی معروف بودند، در دست مالکان ثروتمندی باقی‌مانده بود که غالباً نوادگان لردها و شوالیه ­های فئودال بودند. این افراد ثروتمند معمولاً طبقه ­ی حاکمان هر کشور را تشکیل می­ دادند. کشاورزان بر اساس یک‌رشته قراردادها یا اجاره ‌داری ‌های متنوع روی زمین­ های آن‌ها کار می‌کردند. در بخش ­هایی از اروپا، ازجمله انگلستان و فرانسه این نظام قرون ‌وسطایی زوال یافته اما از بین نرفته بود. در حالی که ملک­ های بزرگ اربابی باقی­ مانده بود. برخی کشاورزان کوچک مستقل، زمینی از آن خود داشتند و غالباً بابت این حق، وجه اندکی به ارباب محلی می­ پرداختند.

محصولات تازه و روش­ های جدید

صنعت کشاورزی و تاریخچه آن

با به پایان رسیدن سده ­ی هفدهم، صنعت کشاورزی سنتی اروپا از جهت ­های گوناگون دچار تغییر و تحول شد. یک نوآوری بر پایه ی نوآوری دیگر شکل می­ گرفت، به‌طوری‌که تغییرات شتاب گرفت. در دهه­ ی 1750، کشاورزان بسیار بیش ازآنچه اروپا درگذشته شاهد بود مواد غذایی تولید می‌کردند و جمعیت با سرعت بی‌سابقه‌ای شروع به رشد کرد.

محصولات تازه از قاره آمریکا

یک منشأ تغییر در اصل از فراسوی دریا بود. مجموعه‌ای از گیاهان تازه از آمریکای شمالی و جنوبی که شامل ذرت، سیب‌زمینی و تنباکو به‌اضافه انواع صیفیجات ازجمله گوجه‌فرنگی و فلفل می‌شد. بسیاری از این گیاهان تازه نخست در سده­ ی شانزدهم با بازگشت کاشفان و فاتحان اسپانیایی به اروپا وارد شدند. اما پذیرش آن‌ها بسیار آهسته و تدریجی بود. اروپایی ها از این نگران بودند که خوردن برخی مواد غذایی خارجی ممکن است خطرناک باشد.مثلاً معلوم بود که هم گوجه‌فرنگی و هم سیب‌زمینی از خانواده گیاه بلادون هستند که بسیاری از اعضای آن سمی‌اند.

رواج گیاهان دیگر نیز بدین سبب آهسته بود که در شرایط آب و هوایی و خاک اروپا خوب رشد نمی‌کردند. مثلاً ذرت برای اینکه خوب رشد کند هم به گرما و هم باران فراوان نیاز داشت. گوجه‌فرنگی نیز چنین بود. گرچه سرانجام مردمی که در کرانه خشک مدیترانه زندگی می‌کردند، دریافتند که می‌توانند با آبیاری مصنوعی گوجه‌فرنگی‌های عالی به بارآورند.

فن‌آوری به انقلاب شتاب می­ بخشد

صنعت کشاورزی و تاریخچه آن

جتروتول حقوقدان و کشاورز نجیب­زاده­ ی بریتانیایی در سال 1731 برخی ایده­ ها را درآمیخت و آن‌ها را در اثری به­ نام کشاورزی با خیش اسبی منتشر کرد. نخستین ایده ­ی تول این بود که با خیش نه­ تنها می‌توان خاک را شخم زد بلکه می‌توان بذرها را نیز کاشت. ایده­ ی دوم او این بود که بین شیارهای ایجادشده باید آن‌قدر فضا باشد که بتوان از نوعی خیش اسب­کش برای کندن علف­ های هرز استفاده کرد. استدلال او این بود که این دستگاه­ ها و روش ­ها از ‌نظر «1.هزینه، 2.کیفیت 3.اطمینان از محصول» بسیار بهتر از روش قدیمی‌اند. حتی اگر شرایطی را که زمین پس از برداشت محصول در آن قرار می ­گیرد در نظر نگیریم. تول به‌عنوان مخترع ماشین بذرکار مشهور شد و غالبا از او به‌عنوان یکی از چهره ­های معتبر در انقلاب کشاورزی نام می­ برند.

اما از یک ‌صد سال پیش از خیش­ هایی که بذر نیز می­ کاشتند سخن به میان آمده بود.  50 سال پس از اختراع تول، ماشین بذرکار او به ­ندرت درجایی مورد استفاده قرار می‌گرفت. داستان اختراع جتروتول منحصربه‌فرد نیست. بسیاری از ایده ­های ابتکاری که در سده­ ی هجدهم مطرح شد، درگذشته ریشه داشتند و بسیاری از آن‌ها در آغاز نتوانستند جا بازکنند. اما شروع بهینه سازی و روشنگری اختراع و ابتکار بودند. سرانجام عمدتاً در قرن 19، ماشین ­ها و ابزارهای جدید کشاورزی تولید شدند که در عمل مورداستفاده‌ی همگانی قرار گرفت. بدین ترتیب ماشین ­های جدید به تولید کشاورزی تحرک تازه­ ای بخشیدند.

تغییر شکل زمین‌داری و بازاریابی

صنعت کشاورزی و تاریخچه آن

ایده­ های تازه ­ی انقلاب کشاورزی در بریتانیا و نقاط دیگر تأثیر اندکی داشت، اگر با تغییرهای مهم در راه و روش اداره زمین و بازاریابی محصولات کشاورزی همراه نمی‌شد. به‌طورکلی این تغییرات بخشی از تحولی بزرگ در تاریخ اروپا بود. تحول از الگوهای اقتصادی مربوط به روش ­های کهنه فئودالی به سرمایه ­داری مدرن.

تأثیرات اجتماعی انقلاب کشاورزی

صنعت کشاورزی و تاریخچه آن

انقلاب در صنعت کشاورزی تغییرات بزرگی در زندگی مردم به بار آورد. گرچه این انقلاب در نقاط مختلف در زمان­ های متفاوتی به وقوع پیوست. اما در نظر بریتانیایی‌ها کشاورزی جدید به معنای پایان بسیاری از چیزها بود که از دوران قرون‌وسطی تغییرناپذیر به نظر می ­رسیدند. از جمله قحطی ادواری، روابط ارباب رعیت و شیوه ­ی زندگی در روستاهای دارای کشتزارهای مشاع. ازنظر برخی، این حرکت به‌سوی جهانی مدرن­تر خوب بود. اما از نظر دیگران مایه رنج و عذاب بود. مشکلات اجتماعی همراه با این تغییرات خودشان جدید بودند و راه­ های برخورد با آن‌ها هنوز می‌بایست ابداع می‌شدند.

با خاک اپ به رونق بخشیدن به کسب و کار خود کمک کنید. برای مشاده و درج رایگان آگهی محصولات کشاورزی، دامی، باغی، زراعی و پرورشی خود به khakapp.com مراجعه کنید.

مطالب مرتبط:

ادامه ی خواندن

انواع بذر

سامانه خاک و حوزه فعالیت آن

ارائه‌شده

روشن

سامانه خاک و حوزه فعالیت آن

راهنمای مطالعه:

 • مقدمه
 • اهداف سامانه خاک
 • آگهی رایگان محصولات کشاورزی

مقدمه:

سامانه خاک در سال 2017 که به طور تخصصی در زمینه کشاورزی فعالیت می کند راه اندازی شده است. در این مقاله می خواهیم درباره چگونگی فعالیت سامانه خاک در زمینه کشاورزی با شما صحبت کنیم.

اهداف راه اندازی این سامانه

سامانه خاک به دنبال پیشرفت دادن هر چه بهتر صنعت کشاورزی در کشور پا به عرصه تجارت الکترونیک گذاشته است. سامانه خاک با آرزوهایی بزرگ در رونق تجارت الکترونیک سعی بر این دارد که بتواند افراد تلاشگر در حوزه کشاورزی را یاری دهد.

سامانه خاک تشکیل شده است از  نیروهای کار با تجربه، مجرد، خلاق و متعهد. سامانه خاک سعی دارد با کمک از تکنولوژی روز دنیا خدماتی منحصر به فرد در قالب سایت و اپلیکیشن در اختیار شما قرار دهد. سامانه خاک سعی دارد با استفاده از تکنولوژی و دانش روز دنیا ارتباط سریع و آسان افراد فعال در زمینه ی کشاورزی را میسر کند.

کسانی که می خواهند در زمینه ی کشاورزی کسب و کار خود را پیشرفت دهند، می توانند از سامانه خاک بهره گیرند. بدون شک سامانه خاک با استفاده از طرح بازاریابی و خلاقیتی که دارد می تواند در میسر شدن اهداف شما همراه شما باشد.

آگهی هایی که می توانید ثبت کنید

 • محصولات کشاورزی
 • ادویه، حبوبات، خشکبار
 • بذر، نشاء، نهال، گل
 • محصولات زراعی و غلات
 • دانه ها و میوه های روغنی
 • سبزیجات
 • صیفی جات
 • علوفه
 • قارچ ها
 • محصولات نخلی
 • سایر محصولات مربوط به کشاورزی

برای مشاهده و درج رایگان آگهی های مربوط به محصولات باغی به khakapp.com مراجعه کنید.

محصولات کشاورزی

سامانه خاک و حوزه فعالیت آن

در این بخش شما می توانید محصولاتی نظیر: برنج، سیب زمینی، گندم، جو، شلتوک و غیره را به صورت رایگان آگهی کنید.

محصولات باغی

سامانه خاک و حوزه فعالیت آن

در این بخش شما می توانید محصولاتی نظیر: توت فرنگی، هندوانه، چاغاله بادام، انبه و غیره به صورت رایگان آگهی کنید.

محصولات زراعی و غلات

سامانه خاک و حوزه فعالیت آن

در این بخش شما می توانید محصولاتی مانند: انواع برنج، گندم، جو، شلتوک به صورت رایگان آگهی کنید.

محصولات دانه ای و میوه های روغنی

سامانه خاک و حوزه فعالیت آن

محصولاتی که می توانید به صورت رایگان در اینجا آگهی کنید مانند: بادام، بادام زمینی، پسته، پنبه دانه، تخم کتان و غیره.

سبزیجات

سامانه خاک و حوزه فعالیت آن

می توانید محصولاتی مانند: بامیه، برگ مو دلمه، بابونه، کنگر و غیره آگهی دهید.

صیفی جات

سامانه خاک و حوزه فعالیت آن

می توانید محصولاتی مانند: بادمجان، پیاز، چغندر، خربزه، خیار و غیره به صورت رایگان آگهی کنید.

علوفه

سامانه خاک و حوزه فعالیت آن

شما می توانید محصولاتی مانند: ارزن، جو، ذرت علوفه ای، شبدر، کاه و غیره به صورت رایگان آگهی کنید.

قارچ ها

سامانه خاک و حوزه فعالیت آن

دراین بخش شما می توانید محصولات قارچی مانند: قارچ گانودرما، قارچ کفیر، دنبلان و غیره به صورت رایگان آگهی کنید.

محصولات نخلی

سامانه خاک و حوزه فعالیت آن

در این بخش شما می توانید محصولات نخلی مانند: انواع خرما و رطب را به صورت رایگان آگهی کنید.

درج رایگان، سریع، آسان و بدون واسطه محصولات باغی، کشاورزی و دامی در khakapp.com

مطالب مرتبط:

ادامه ی خواندن

انواع بذر

بذرگل و انواع آنها

ارائه‌شده

روشن

بذرگل و انواع آنها

راهنمای مطالعه:

 • انواع بذرگل
 • بذرگل آپارتمانی
 • بذرگل حیاط باغچه

مقدمه:

هر کسی که در آپارتمان یا در خانه دارای باغچه زندگی  می کند، حتما به این فکر افتاده است که در محل زندگی خود گل بکارد. در این بلاگ سعی داریم با انواع بذرگل که قابلیت کاشت در آپارتمان و حیاط خانه را دارد صحبت کنیم.

گل چیست؟

بذرگل و انواع آنها

گل گیاهی است که از بخش هایی مختلف تشکیل شده است.  یکی از بخشهایی که امروز می خواهیم درباره آن با شما صحبت کنیم بذرگل است. در این بحث نمی خواهیم به طور تخصصی درباره اجزای داخلی گل که در رشد گل تاثیر دارند با شما صحبت کنیم .همانطور که خود می دانید گل ها از ریشه، ساقه، برگ و گل تشکیل شده اند. اما در این بین بذرگل نقش اساسی را بازی می کند. بذرگل است که از آفتاب، آب و خاک تغذیه می کند و یک روند تکاملی را طی می کند تا به گل تبدیل می شود.

 این گفته دانشمندان را نباید فراموش کرد که پرورش گل نه تنها در محل زندگی خود بلکه در محل کار باعث کاهش اضطراب و فشارهای عصبی می شود. در کنار این، کاشتن گل به بهبود هوای پاک کمک می کند. قدمت گل ها به 140 ملیون سال پیش برمی گردد. گل ها را به فراوانی می توان چه در خشکی و چه در آب یافت. گل ها در رنگ ، شکل و حتی عطر های مختلف وجود دارند.

انواع گل برای باغچه

1- گل های یکساله

بذرگل و انواع آنها

این نوع گل ها عمری کوتاه دارند به همین دلیل اسم آنها گلهای یکساله است. این گل ها از زمانی که جوانه می زنند تا زمانی که دانه می دهند یک سال به طول می انجامد. نخود، لوبیا و غیره و همچنین گلهایی مانند آهاری، جعفری و غیره از این دسته گلها هستند.

2- گل های دوساله

بذرگل و انواع آنها

این گیاهان عمری دو ساله دارند. در سال اول ریشه، ساقه و برگ به تکامل می رسد. سپس این گلها مانند خیلی از حیوانات به خواب زمستانی می روند. پس از اینکه از خواب زمستانی بیدار شدند، گلها شروع می کنند به رشد کردن. گل هایی مانند شب بو، گل ماهور و غیره از جلمه این گلها هستند.

3- گل های پایا

بذرگل و انواع آنها

این نوع گل و گیاه عمری بیشتر از دو سال دارند. این گل ها می توانند خیلی خوب در بعضی شرایط تازگی و سبزی خود را حفظ کنند. درخت کاج از این نوع گیاهان هستند که می توانند حتی در سرما، سبزی خود را حفظ کند.

نکاتی درباره کاشت بذر

بذرگل و انواع آنها

انتخاب خاک مناسب برای کاشت خیلی مهم است. به عنوان مثال خاک هایی سنگین وجود دارند مانند خاک های سنگی و رسی که به دلیل سنگینی، از بیرون آمدن جوانه از خاک جلوگیری می کنند. باید از خاک هایی استفاده کرد که علاوه بر سبکی و قابلیت حفظ رطوبت در خود، سرشار از مواد معدنی، آلی و دیگر مواد مورد نیاز گیاه باشد.

بذرگل و انواع آنها

یکی از فاکتور های مهم زمان مناسب برای کاشت گل است. باید فصل مناسب را برای کاشت انتخاب کرد تا گل به خوبی رشد کند. دلیل این کار این است که باید در فصلی گل را کاشت، که بستر خاک در معرض تابش آفتاب بیشتری باشد.دمای بستر خاک باید بین 20 تا 30 سانتی گراد باشد.

بذرگل و انواع آنها

برای حفظ رطوبت خاک و گیاه می توانید از نایلون کمک بگیرید. سعی کنید رطوبت خاک و گیاه را به بالای هشتاد درصد برسانید. باید به میزان کود دهی توجه ویژه ای داشته باشید. به این علت که اگر میزان کود دهی بیش از حد نیاز گیاه باشد، گیاه از بین می رود و اگر کم تر از مورد نیاز گیاه باشد گیاه به خوبی رشد نمی کند.

معرفی 10 بذر برای کاشت خانگی

1.بذر اسطوخدوس

بذرگل و انواع آنها

این گیاه دارای بوته ای به اندازه ی حدودا یک متر است.

این گیاه دارای برگ های سبز روشن است. در مقابل برخی از این گیاهان دارای برگ هایی به رنگ سفید و صورتی هستند.

برای این گیاه باید از خاکهای ضعیف استفاده کرد. البته کود دهی بیش از حد به این گیاه از رشد و شکوفایی گل جلوگیری می کند.

2.بذر فلفل زینتی

بذرگل و انواع آنها

این گیاه هم استفاده زینتی دارد و هم به عنوان فلفل خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد. طول این گیاه می تواند از 25 تا 60سانتی متر متغیر باشد. به مدت تقریبا 6 هفته طول می کشد تا شما بتوانید از میوه آن استفاده کنید. فلفل زینتی در زمان رشد رنگ های مختلفی را به نمایش می گذارد. هنگامی که به صورت کال است به رنگهای سفید، سبز و بنفش در می آید.

هنگامی که میوه رسید به رنگ های قرمز، نارنجی، زرد و قهوه ای در می آید. باید در نظر داشته باشید که خاک این گیاه مداوم باید خیس باشد. بنابراین باید در فصول گرما، آبیاری این گیاه را به طور منظم و مداوم انجام داد. در آخر اینکه هنگام گل دهی باید میزان آبدهی به گیاه را کاهش داد.

3.بذر کلم بروکلی

این گیاه (مانند کلم، کلم بروکسل، کلم پیچ وغیره) دوست دار آب و هوای سرد هستند. اگر در زمان مناسب برداشت شوند می توانند طعم خوشمزه ای داشته باشند.

4.بذر گوجه گیلاسی

برای کاشت این بذرگل باید بذر مرغوب، گلدان و خاک مناسب داشته باشید. رشد و سرعت میوه دهی این گیاه زیاد است. برای اینکه میوه ایی ارگانیک داشته باشید، از کود های شیمیای استفاده نکنید. در آخر اینکه گوجه های این گیاه به 60 تا 70 عدد می رسد.

5.بذر گل آفتاب گردان

بذرگل و انواع آنها

عمر این گیاه یکسال می باشد. توجه داشته باشید که حداقل دمای مورد نیاز این گیاه 15 سانتی گراد است. این گیاه باید به طور کامل در آفتاب باشد اما نه در تابش مستقیم نور خورشید. خاک باید به طور مناسب زهکشی شده باشد. از مزیت های این گیاه می توان به دانه های پرمغز در میزان قابل توجه اشاره داشت.

6.بذر گل آهار

نام علمی این گیاه به صورت (“Zinnias”)  نوشته می شود. این گیاه عمری یک ساله دارد که البته دارای گل های بزرگی است. این گل به دلیل دارا بودن رنگهای زیبا و متنوع، جزء پرطرفدار ترین گل ها محسوب می شود. از رایج ترین گل های آهار می توان به آهار 90 سانتی متری اشاره داشت .

در مقابل آهار پاکوتاه نیز وجود دارد که اندازه این آهار بین 15 تا 25 سانتی متر متغیر است. آهار پاکوتاه در بعضی شرایط می تواند به 45 ساتنی متر نیز برسد. آهار گیاهی است با رنگهای قرمز، نارنجی، صورتی، زرد، بنفش، و سفید.

7.بذر کاکتوس

بذرگل و انواع آنها

این گیاه جزء پرآب ترین گیاهان محسوب می شود. به دلیل پر آب بودن به آبیاری کمی نیازمند است. بذرهای کاکتوس حساس هستند و زود از بین می روند. به همین دلیل بذرها باید از آخرین کشت ها گرفته شده باشد. رطبوت بالا و تابش غیر مستقیم خورشید اما نور زیاد از جمله راز های تاثیرگذار در رشد کاکتوس می باشد.

8.بذر آلوئه ورا

این گیاه از انواع گیاهان زینتی محسوب می شود. این گیاه علاوه بر این که جنبه زینتی دارد، به مصارف دارویی نیز می رسد. این گیاه را می توان به صورت های خوراکی و موضعی استفاده کرد. این گیاه می تواند ساقه هایی با بلندی 20 تا 30 سانتی متر داشته باشد.

9.بذر حسن یوسف

یکی از انواع گیاهان که با رنگ های متنوع و زیبا برای منازل و آپارتمان ها محسوب می شود. رشد و کاشتن این گیاه به آسانی انجام می شود. این گیاه در رنگ های سبز رو به زرد، طلایی، قرمز (ازغوانی رو به مشکی)  وجود دارد. خاکی که مورد استفاده قرار می گیرد باید مخلوطی از ماسه، خاک باغچه و خاک برگ باشد.

 توجه داشته باشید که دمای مورد نیاز این گیاه 25 الی 30 سانتی گراد است. این گیاه به نور خورشید خیلی علاقه دارد اما نباید به طور مستقیم در معرض نور باشد. در آخر اینکه برگ های این گیاه به رطوبت نیاز دارد.

10.بذر شب بو

در ابتدا این گیاه در مناطق میدترانه و جنوب آفریقا رشد می رکرده است. این گیاه معمولا عمری یک ساله دارند.شب بو در انواع معمولی، خیری، ویرجینیا و غیره وجود دارد. این گیاه در رنگ های صورتی، ارغوانی، بنفش، زرد، یاسی، سفید و قرمز رشد می کنند.

درج رایگان، سریع، آسان و بدون واسطه محصولات باغی، کشاورزی و دامی در khakapp.com

مطالب مرتبط:

ادامه ی خواندن

برترین ها